Podczas tegorocznej, III edycji Międzynarodowych Warszawskich Warsztatów Ablacyjnych, które odbyły się pod koniec stycznia, ponad 130 uczestników konferencji mogło obejrzeć na żywo dziesięć zabiegów ablacji wykonywanych jednocześnie w dwóch salach w Szpitalu Medicover w Warszawie. Wszystkie zabiegi były transmitowane ze Szpitala do sali konferencyjnej w Hotelu Mercure Centrum. Uczestnicy konferencji podczas sesji ablacyjnych prowadzili dyskusję z operatorami, wymieniali się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniem. W przerwach pomiędzy sesjami były prowadzone wykłady przez ekspertów w dziedzinie elektrofizjologii, podczas których uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z najnowszymi wynikami badań w dziedzinie leczenia zaburzeń rytmu serca. Szpital Medicover był patronem medycznym warsztatów.
Ablacja to innowacyjny i małoinwazyjny zabieg wykonywany przezskórnie. Jego celem jest zniszczenie lub odizolowanie obszaru serca, który jest odpowiedzialny za powstawanie arytmii. Lekarz przeprowadza zabieg za pomocą elektrody ablacyjnej, wprowadzając ją w miejsce, które powoduje nieprawidłową aktywność elektryczną serca. W przypadku arytmii nadkomorowych skuteczność zabiegu przekracza 95 proc. U pacjentów z migotaniem przedsionków i komorowymi zaburzeniami rytmu oscyluje ona w granicach 50-90 proc., w zależności od stopnia zaawansowania choroby i stopnia strukturalnego uszkodzenia serca.
Ablacja to szeroki wachlarz metod leczenia
Podczas warsztatów zostały poruszone najciekawsze zagadnienia dotyczące wykonywania zabiegów ablacji u pacjentów z częstoskurczami nadkomorowymi (SVT), migotaniem (AF) i trzepotaniem przedsionków (AFL), częstoskurczami komorowymi (VT), częstoskurczami po korekcji wad wrodzonych i nabytych serca.
Uczestnicy śledzili przebieg dziesięciu transmitowanych na żywo zabiegów ablacji, prowadzanych równocześnie w dwóch salach operacyjnych w Szpitalu Medicover. Oba pomieszczenia wyposażone są zarówno w klasyczny system elektrofizjologiczny, systemy 3D (EnSite Precision i CARTO 3, które wykorzystuje się do przeprowadzania ablacji trudnej arytmii), jak i crio konsolę. Dwa zabiegi zostały przeprowadzone z wykorzystaniem echa wewnątrzsercowego.
– Od pierwszej edycji warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem środowiska kardiologicznego. Cieszymy się, że mamy swój udział w promocji tej nowoczesnej metody leczenia. Tylko w Szpitalu Medicover wykonaliśmy ponad 500 zabiegów ablacji, w tym 240 ablacji migotania przedsionków – powiedział dr hab. n. med. Paweł Derejko, ordynator Oddziału Kardiologii i Chorób Wewnętrznych w Szpitalu Medicover i dodaje – Wykonywane w trakcie warsztatów ablacje, m.in. arytmii z okolicy pęczka Hisa i częstoskurczu komorowego, są skomplikowanymi i złożonymi zabiegami. Nasi goście, mogąc w nich uczestniczyć, mieli możliwość dokładnego poznania poszczególnych etapów przeprowadzania konkretnego zabiegu.
Transmisjom z zabiegów towarzyszyły wykłady, które dotyczyły m.in. obecnego stanu i perspektyw rozwoju elektrofizjologii w Polsce, współczesnych metod ablacji migotania przedsionków i częstoskurczów komorowych, zastosowania echokardiografii wewnątrzsercowej w elektrofizjologii, czy bezpiecznych technik ablacyjnych u pacjentów pediatrycznych.
Osiągnięcia światowej medycyny w Warszawie
W warsztatach uczestniczyło grono czołowych polskich elektrofizjologów, m.in. prof. Jarosław Kaźmierczak, krajowy konsultant w dziedzinie kardiologii, prof. Hanna Szwed konsultant wojewódzki w dziedzinie kardiologii, prof. Łukasz Szumowski, dr hab. n. med. Paweł Derejko oraz wybitni europejscy eksperci w dziedzinie ablacji: prof. Paolo Della Bella z Mediolanu, dr Andreas Metzner z Hamburga i doc. Alan Bulava z czeskich Budziejowic. Nie zabrakło również najlepszych specjalistów z całej Polski, m.in. ze Szczecina, Zabrza, Krakowa, Poznania, Lublina, Wrocławia, Rzeszowa, Łodzi oraz z ośrodków warszawskich. Łącznie warsztaty zgromadziły ponad 130 najwyższej klasy specjalistów.
dostarczył infoWire.pl
Link do strony artykułu: https://wm.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/iii-miedzynarodowe-warszawskie-warsztaty-ablacyjne